تاريخ : دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 21:37 | نویسنده : ابوالفضل تراکمی

مبارزه ی پنهان

 

هدفها: دانش آموزان:

-          به مطالعه در مورد عوامل بیماری زا علاقمند شوند.

-          از طریق مطالعه ی متن و گفت و گو درباره ی آن با عوامل بیماری زا آشنا شوند.

-          درباره ی راه های ورود میکروب ها به بدن اطلاعات جمع آوری کنند و راه های دفاع بدن در برابر میکروب ها آشنا شوند.

-          از طریق انجام دادن فعالیت های مختلف با نقش دارو در درمان بیماری ها آشنا شوند.

-          درباره ی روش صحیح مصرف آنتی بیوتیک ها گزارش تهیه کند و با واکسن و نقش آن در پیشگیری از بیماری ها آشنا شوند.

-          از طریق گفت و گو به جمع بندی اطلاعات کسب شده بپردازند و نمودار میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و تنفسی طی سال های 1900 ، 1930 و 1970 را مقایسه و نتایج آن را تفسیر کنند.

-          دانستنی های معلم:

-          بدن شما فقط هنگامی زنده و سالم است که میلیاردها سلول و بافت ها و اعضای آن به درستی کار کند. می دانید که باکتری ها برای زنده ماندن باید در بدن جاندار دیگری به صورت انگل به سر ببرند. وجود انگل در بدن میزبان و به خصوص فعالیت های آن معمولا مزاحم اعمال طبیعی بدن میزبان می شود. نظم آن ها را به هم می زند و به اصطلاح اعمال طبیعی بدن را مختل می کند. غالبا این اختلال به صورت ناراحتی در بدن میزبان آشکار می شود. به طور کلی هر گونه اختلال در کار طبیعی بدن را بیماری می نامند.

بیماریهای واگیر: بیماری هایی که عامل آنها جانداران میکروسکوپی هستند بیماری های واگیر نامیده می شوند. این جانداران بسیار ریز از راه های مختلف از فرد بیمار به افراد تندرست منتقل می شوند. از انواع این جانداران میکروسکوپی می توان ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها را نام برد.

عوامل بیماری زا:

ویروس ها: یکی از عوامل بیماری زا هستند که انتدازه ی آنها از جانداران تک سلولی بسیار کوچکتر است. به طوری که صدها ویروس در داخل یک سلول باکتری قرار می گیرد.

   • سه ساله
  • فروش بک لینک انبوه